Ръст на децата и учениците поставени под карантина, заради положителен тест за коронавирус или контакт с болен, отчитат от Министерството на образованието в края на тази работна седмица, цитирани от "Монитор". Към момента точният им брой е 7469.
Само ден след като в четвъртък учениците от 6-и, 9-и и 12-и клас се върнаха в присъствено обучение, в столичното 137–о СУ “Ангел Кънчев” цяла паралелка зрелостници бе принудена да остане под 10-дневна изолация до следващата неделя. Така те ще изпуснат почти целия двуседмичен период до 17-и март, в който имат възможност да се обучават присъствено в училище.
Причина за това е, че майката и бащата на една зрелостничка са били със симптоми на коронавирус, но най-вероятно не са си направили тест, тъй като тя не е била поставена под карантина. В първия присъствен ден ученичката отива на училище без да проявява симптоми. Следобед обаче вдига температура. Направен й е антигенен тест от страна на личния лекар, който установява, че е болна.
Директорът на училището принудително изпраща целия клас отново към онлайн уроците.
"Важно е да има отговорност у родителите и ако детето им е контактно или има симптоми, да остане вкъщи. Сега не учителите, а децата разнасят заразата", коментира директорът на 137-о Владимир Миков. В противен случай всички мерки в училище – маски, мерене на температура, разделяне на потоците от отделни входове, не биха имали смисъл.
Миков даде пример с друго дете от училището, за което в петък станало ясно, че е болно от COVID-19. Родители му не са го пуснали на училище в четвъртък и така неговата паралелка няма да бъде карантинира и ще може да продължи да учи присъствено.
"Всички родители трябва да подходят отговорно, и 1 % безотговорни е достатъчен, за да заразиш всички", коментира още Миков. Той призова и учениците да бъдат отговорни, тъй като след часовете те често се срещат без маски в парковете и така също има опасност да се разпространи заразата.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.

Двама американски военни са били убити при иранска атака в Йордания
САЩ потъпкват съюзниците си в глобалната надпревара за редкоземни елементи
Кадър на деня за 18 юли
На Световното първенство Джани Инфантино прелетял разстояние, колкото две обиколи около Екватора
Ню Йорк не е строил толкова много жилища от 1965 г.
Париж ще удвои данъка върху незаетите жилища от 2027 година
Рецепта от тефтера на баба: Печени домати със сирене
Милен Велчев: Капиталовите пазари хълцат, но преглъщат и продължават напред
Станимира Пашова: Не се очаква спад в цените на бизнес имотите у нас
Засилен контрол по пътищата: Хванаха десетки пияни и дрогирани зад волана
Тодор Джиков: Не можем да подпомагаме Украйна, почти се изравни лев с евро
Лудогорец стартира с победа, Чочев стана герой
Цунами се завръща в Левски?
ЦСКА взе важно решение за нова звезда!
Строг италианец свири на ЦСКА в Азербайджан
Половинките на Испания и Аржентина - коя от коя по-красива + СНИМКИ
Левски се мести в Казичене
Нумерологична прогноза за 19 юли, неделя
Таро карта за 19 юли, неделя – Четворка чаши
Как да се спасите от жегите – 5 съвета от специалисти
Дневен хороскоп за 19 юли, неделя
Каква рокля ви подхожда? Изберете според формата на тялото
Летни салати с малко калории
Защо феноменът на Рейно може да се обостря и през лятото?
Експериментална ваксина забавя развитието на мозъчни тумори
Какво да сложим в аптечката и багажа, когато пътуваме надалече с бебе или дете?
Мъждрян – противовъзпалително, антиоксидантно и леко слабително растение
МЗ подкрепи централизираните покупки на скъпоструващи лекарства
Тежка катастрофа с три мотора във Варна
Предупреждават за екстремни температури в Гърция
Зловещо! Откриха куфар с човешки останки в Атина
Мъж с над 3 промила алкохол предизвика катастрофа
Родни полицаи бяха част от международен удар срещу мрежа за трафик на мигранти
Кметът на Ню Йорк обмисля арест на Нетаняху по време на събрание на ООН